Збільшення розміру та ваги зерен пшениці
Розмір зерен пшениці визначається генетичною спадковістю рослини або сортом пшениці, а також тривалістю стадії наливу зерна. Після запилення починають розвиватися зародки і ендосперм зерен за рахунок перерозподілу фотосинтатів і запасів крохмалю та білка з листя і стебел у зерна, що дозрівають. Чим тривалішим є період наливу зерна, тим більша ймовірність отримання більших зерен.
Азот має найбільший вплив на кінцевий розмір і вагу зерен пшениці
При ранньому внесенні азотних добрив формується широкий листовий покрив з високим вмістом вуглеводів в стеблі, які транспортуються до зерен в період дозрівання.
Це особливо важливо при вирощуванні пшениці в посушливих умовах, де 60% урожаю зерна може бути отримано за рахунок таких запасів. Необхідно контролювати рівень вмісту азоту в тканинах рослин, щоб уникнути раннього в'янення листового покриву і скорочення стадії дозрівання зерна.
Фосфор сприяє збільшенню розміру зерен
Він відіграє важливу роль у забезпеченні рослини енергією. Для перерозподілу запасів вуглеводів потрібна велика кількість енергії. Таким чином, відповідне фосфорне живлення є важливим для отримання врожаю пшениці з гарним розміром зерен.
Для отримання більших зерен можуть бути використані як сухі фосфорні добрива, так і листкове підживлення в рідкій формі.
Калій подовжує період наливу зерен
Калій допомагає руху поживних речовин всередині рослини, оскільки він регулює потоки транспірації, а рослина пшениці перерозподіляє мінеральні речовини до колоса.
При нестачі калію рослини погано регулюють теплообмін через листя, що призводить до перегріву і в'янення рослини. При достатніх запасах калію в тканинах рослини стадія дозрівання зерна триває довше, в результаті чого збільшується вага зерен.
Марганець та цинк впливають на розмір та вагу зерен
Обидва елементи беруть участь в азотистому обміні, підтримання достатнього рівня їх вмісту в тканинах рослини сприяє збільшенню ваги зерен.
Інші фактори, що впливають на вагу та розмір зерен пшениці
Крім живлення, на розмір зерен впливає вологість ґрунту, тому необхідно забезпечити зрошення ґрунту, щоб уникнути його пересихання. Іншим важливим фактором є боротьба з хворобами. Необхідно використовувати фунгіциди і поживні елементи для підтримки тривалості збереження здорового зеленого покриву і підвищення стійкості до захворювань.