Підвищення врожайності томатів

Збалансоване живлення упродовж усього періоду розвитку кореневої системи, росту рослин на ранніх етапах, цвітіння та утворення зав'язі слугує основою для отримання високої врожайності томатів. Водопроникні та добре дреновані ґрунти, де волога не є обмежувальним фактором, сприяють високій врожайності.

Живлення томатів відіграє головну роль у підвищенні їх врожайності.

Вплив живлення на урожайність томатів

Азот

table 1

Азот є одним із найважливіших елементів для забезпечення оптимального росту та високої врожайності томатів, що поглинають від 2,2 до 2,4 кг азоту на тонну плодово-овочевої продукції. Тому для культур відкритого ґрунту, необхідний підвищений рівень азоту, що складає від 250 кг/га і більше для отримання 100 т/га плодово-овочевої продукції.  Однак, надлишок азоту може призвести до зниження врожаю томатів. Тому важливо контролювати рівень азоту одразу ж після проведення аналізу на його вміст.

Форма азоту теж важлива, оскільки амоній може обмежувати ріст та впливати на загальну якість подів.

Фосфор

table 2 

Фосфор відіграє важливу роль на початкових етапах росту та розвитку кореневої системи молодих рослин. Його використання є також дуже важливим на стадії формування зав'язі. Додавання фосфорних добрив у ґрунт із вмістом невеликої кількості фосфору, покращує врожайність та дозрівання плодів шляхом зменшення їх абортації під час збирання.

Калій

table 3

Томати потребують відносно високого рівня калію, як правило, більше 300 кг/га. Високий його вміст сприяє високій врожайності культури. Також важливо дотримуватись відповідних пропорцій при застосуванні калію та інших поживних речовин таких як кальцій та магній.

Кальцій

table 4

Кальцій сприяє росту листя, розвитку кореневої системи та покращує врожайність томатів. З метою підвищення врожайності, кальцій необхідно використовувати у середині вегетації.  Постійне підживлення рослин цим елементом упродовж усього періоду розвитку має досить важливе значення та повинно бути збалансованим з калієм і магнієм.

Сірка

Сірка є важливим поживним елементом для всіх аспектів формування врожайності томатів.  Її необхідно застосовувати протягом усього сезону. Ґрунти мають досить низький вміст сірки, тому саме з цієї причини позакореневе підживлення виявляється більш ефективним аніж кореневе.

table 5

table 6

Мікроелементи 

Будь-яка нестача мікроелементів призводить до зниження врожайності томатів. Однак, у першу чергу необхідно забезпечити відповідний рівень марганцю та бору оскільки надмірна кількість цих речовин призводить до їх токсичності, що, у свою чергу, знижує ріст. Бор - це найважливіший мікроелемент. Його недостатня кількість призводить до виникнення опробковінь плодів, а суттєва нестача викликає сповільнення росту.

Інші агротехнічних заходи, що також можуть впливати на врожайність томатів.

  • Густота посадки та відстань між рослинами відіграють надзвичайно важливу роль у забезпеченні оптимального використання усіх ресурсів довкілля, включаючи ступінь освітленості, для досягнення максимально можливої врожайності томатів.
  • Підтримання оптимального рівня кислотності ґрунту забезпечує надходження поживних речовин. Використання гербіцидів або рихлення міжрядь запобігають появі бур'янів.
  • Температура та інтенсивність освітлення є необхідними умовами для забезпечення хорошого цвітіння, відповідної якості запилення, запліднення та утворення зав'язі. 
  • Вплив високих температур перед початком цвітіння може призвести до опадання бутонів. Наявність аналогічних кліматичних умов під час цвітіння викликає порушення розвитку та загибель суцвіть. 
  • Проріджування нижнього листя кущів томатів, головним чином, сприяє кращому поглинанню сонячного світла плодами під час дозрівання, зменшує ризик надмірного розвитку рослин. Така практика дозволяє забезпечити кращу циркуляцію повітря навколо нижньої частини рослини, що знижує частоту захворювань стебла. Однак, слід уникати видалення надмірної кількості листя із підсонячної сторони оскільки існує ризик отримання рослиною сонячних опіків.  
  • Додавання діоксиду вуглецю до тепличних культур призводить до збільшення ваги плодів та загальної врожайності томатів. Ці результати особливо відчутні у теплицях з обмеженою вентиляцією. 
  • Контроль за вмістом солей та рівнем вологи, який відбувається за допомогою відповідних методів кореневого підживлення рослин та регулювання рівня вологості ґрунту, допомагає оптимізувати ріст та забезпечити надходження поживних речовин.

Рекомендовані добрива Yara для томатів