Вплив мікроелементів на врожайність цукрових буряків


Вплив бору на врожайність цукрових буряків

Бор є мікроелементом, вкрай важливим для росту і розвитку рослин. Рослини найбільше потребують його у період швидкого поділу і росту клітин, оскільки цей мікроелемент відіграє ключову роль у розвитку клітинних стінок. Оскільки бор переноситься тільки в судинах ксилем, його дефіцит спочатку проявляється на наймолодших листках.

Для дефіциту бору характерні симптоми так званої сухої і серцевинної гнилі, коли верхівка пагону починає чорніти і в'янути, а всередині коренеплодів утворюються темні плями і омертвіла тканина, що поширюється до головного кореня. Дефіцит бору в коренеплодах може привести до значного зниження врожайності і погіршення якості продукції під час зберігання.

Рекомендовано вносити борвмісні добрива до появи перших симптомів дефіциту, оскільки заподіяну рослині шкоду неможливо усунути. Дефіцит бору виявляється в ґрунтах усіх типів, але найчастіше в піщаних ґрунтах, які мають високий рівень pH і страждають від посухи. Бор швидко вимивається з ґрунту, тому добрива краще вносити незадовго до початку вегетаційного періоду або у вигляді листкового підживлення. За допомогою аналізу ґрунту і листя можна скорегувати програму внесення борвмісних добрив.

Вплив міді на врожайність цукрових буряків

Мідь - це цінна поживна речовина, що відіграє роль каталізатора в двох найважливіших процесах - фотосинтезі і диханні. Крім того, мідь входить до складу низки ензимів, що беруть участь у вуглеводному і білковому обміні рослин.

Під час збирання врожаю винесення міді з ґрунту досягає 45 мг/га. Забезпечивши належну концентрацію міді в буряку, можна підвищити врожайність і вихід цукру. Норма міді в сирій речовині становить 0,23-0,46 мг/кг.

Оскільки мідь не мобільна в ґрунті, в рік внесення добрива її початковий вміст досить невеликий. Тому у разі щорічного вирощування врожаю на бідних на мідь ґрунтах їх збагачення необхідно проводити щосезону. Живлення рослин міддю можна забезпечити шляхом листкового піджвлення.

Через низьку мобільність міді в рослині симптоми її нестачі проявляються на наймолодших листках.

Вплив марганцю на врожайність цукрових буряків

Марганець бере участь у синтезі хлорофілу, фотосинтезі, дихальних процесах та активізації ферментів, наприклад, жироутворюючих. Будучи структурним компонентом рибосом, марганець відіграє ключову роль у білковому синтезі, покращуючи засвоєння азоту рослиною.

При збиранні врожаю винос марганцю з ґрунту досягає приблизно 350 г/га. Норма марганцю в сирій речовині становить 0,92-1,85 мг/кг.

Оскільки цукровий буряк чутливий до дефіциту марганцю, обробка посівів марганцевими добривами підвищує врожайність, особливо під час вирощування буряків на збіднених цим елементом ґрунтах. Дефіцит марганцю властивий піщаним ґрунтам зі зниженою ємністю катіонного обміну, ґрунтам з високою лужністю, наприклад, вапняним, органічним ґрунтам і регіонам, схильним до посухи. Нестача марганцю особливо часто виникає у фазу утворення 2-3 листків.

Вплив цинку на врожайність цукрових буряків

Цинк входить до складу багатьох ензимів, беручи участь в якості каталізатора в синтезі білка та вуглеводному обміні. Цинк також задіяний в утворенні мітохондрій та відповідає за обмін ауксинів (регуляторів росту рослини), що робить його необхідним для регулювання основних процесів росту.

Під час збирання врожаю винос цинку з ґрунту досягає 350 г/га на 50 тон цукрових буряків. Норма цинку в сирій речовині становить 0,05-2,30 мг/кг.